DomůKapelaHistorieDiskografieForumAkordyRozpis

Texty 


Miniaplikace   

 

 


 

 

 

HISTORIE

Vše začalo na jaře 1988, kdy část členů (v té době hrající) kapely BODY: Jirka Fiedler-zpěv, Pavel Jeřábek-kytara, Pavel Mach-klávesy a Jarda Ruml-bicí, zatoužila stylově "přitvrdit" a začít hrát instrumentálně a vokálně propracovanější bigbít. Nově vznikající kapelu ještě doplnili Marek Sádlík-basa a Standa Kuba-kytara, ze skupiny ROTOR, která v té době končila svou hudební kariéru. Nutno podotknout, že tato vzniklá sestava patřila v té době k tomu nejlepšímu z kapel, působících na Kutnohorsku a Čáslavsku.

DERBY zpočátku hráli převážně převzatý repertoár - Whitesnake, Gary Moore, Magnum, Deep Purple... s vlastními texty J. Fiedlera (Velký vůz, Ráno nevolej, Naviják), … z nichž mnoho přetrvalo na play-listu dodnes. Kapela poměrně rychle pronikla do podvědomí rockových fanoušků nejen ve středních a jižních Čechách, ale i na Jihlavsku a Plzeňsku. Tak jako se skoro v každé kapele stává, ani DERBY se neubránilo personálním změnám. V roce 1989 odchází bubeník J. Ruml a je nahrazen technicky brilantním J. Kolmanem (Tlustá Berta, Kyslík), který z kapelou odehraje jednu sezónu a poté na jeho post v roce l990, přichází již současný bubeník Martin Roubíček (Hever). Kapela v té době disponuje výbornými pětihlasými vokály, čímž si vytvoří respekt a poznávací znamení nejen u fanoušků, ale i u ostatních muzikantských kolegů. Pomalu se začínají objevovat autorské skladby (Jednou až jednou, Kilo něhy, ...).

Kromě tanečních zábav DERBY vystupují i na několika rockových festivalech a přehlídkách po celé republice. Vyzkouší si i nejslavnější pódium - pražskou Lucernu, jako host jiné kapely. V roce 1991 odchází z pracovních důvodů kytarista S. Kuba a je nahrazen charismatickým Djamelem "Džaminem" Kandousim (Distorze, Hever). Po jeho odchodu v roce 1993, hraje kapela pouze s jednou kytarou, až do příchodu Petra "Ferdy" Brabence (Hever). Ten v kapele hraje pouze jeden rok a zůstane tak bohužel nevyužit jeho nesporný kytarový talent. Kromě mnoha záznamů živých vystoupení natočila kapela čtyři řadová alba: Do posledního loku (1994), Závislost (1996), Dost těžký roky (1998), Rozestláno(2001). V roce 1992 byl rovněž pořízen audiovizuální program na videokazetě s názvem:"One day with Derby" aneb "Pod parou" live 92. Další audiovizuální záznam je z oslav 10. výročí skupiny, které proběhly v březnu 1998 v Paběnicích (Čáslav).

Album Rozestláno, je již zcela autorské. Kompletní muziku složil kytarista P. Jeřábek a texty, jako vždy v minulosti, dodal zpěvák J. Fiedler. Natáčelo se v kolínském studiu, pod řežijním dohledem Libora Mikošky, který již v minulosti spolupracoval např. se skupinou Kabát, nebo Lucie. Album "Rozestláno" bylo v recenzi rockového magazínu Big Beng č. 11 (červen 2002/, oceněno pěti hvězdičkami!! Začátkem měsíce srpna 2002, odchází po 14 letech baskytarista M. Sádlík a je nahrazen staronovým členem kapely - S. Kubou, tentokráte v nové roli baskytaristy. Kapela v roce 2003 slaví 15 let své existence a pokud jí to okolnosti, zdraví a přízeň fanoušků dovolí, bude dál sešlapávat pódia tanečních zábav a rockových klubů.

Po několika letech mlčení kapela připravila svým věrným fanouškům dárek v podobě bilancující desky BESTOFKA Jedná se o jakousi rakapitulaci dvaceti let života skupiny DERBY. Tento výběr vznikl jako průnik názorů kapely, hodnocení její tvorby a reakcí fanoušků, kterých byla kapela svědky při koncertech a jiných živých vystoupeních.

 

         

p>