DomůKapelaHistorieDiskografieForumAkordyRozpis

Texty 

5.8. Jiřín u Jihlavy-letní parket , 6.8. Speřice u Humpolce + TURBO, 27.8. Paběnice, 22.10. Paběnice, 25.12. Paběnice


BlueBoard.cz  

 


 

 

 

              

 

 

Ahoj přátelé, hráči na kytaru, zpěváci !

Po letech slibů dochází na novou sekci na našich stránkách: "Derby-akordy". Postupně se budu snažit přidat všechny "hratelné skladby DERBY", které si můžete zahrát na klasickou kytaru.

Skladby budu postupně přidávat, takže mějte trpělivost, občas přihodím i něco od kapely BODY, kde jsme s Jirkou také hráli..

 

Jelikož má J.Fiedler neobyčejný rozsah a možná by se Vám stalo, že to v originálních tóninách prostě neuzpíváte (zvláště mužská populace), jsou zde uvedené skladby DERBY již transponované trošičku dolů proti tóninám, ve kterých je hrajeme my.

Pokud by Vám ani tyto tóniny nevyhovovaly, můžete si je transponovat sami.

Nevím, zda umíte transponovat (pokud ano, omlouvám se, pokud ne, tak lehká škola jak na to). Příklad: originál první akord byl třeba Gdur a my potřebujeme jít do Edur.

Když si spočítáte na chromatickém kruhu (viz.níže) počet půltónů (všechny tóny které se vyskytují) od G až k E je to přesně 9 půltónů a tímto způsobem dáváte dolů (po směru hodinových ručiček na chromatickém kruhu) všechny ostatní akordy.

Druhý v originále byl Adur, sundáte o 9 a jste na Fisdur,….pak byl v originále akord Hmoll, sundáte o 9 a jste na Gismoll ….atd.

Jelikož se občas vyskytnou ve skladbách DERBY některé akordy, které zná jenom zkušený kytarista (např.ve skladbě "Jednou až jednou" je akord Asus2, nebo Emi7/A…..atd.),

napíšu vám vždy (pokud se vyskytne)"složitější" prstoklad akordu pod skladbou tímto způsobem:

Běžné akordy si můžete najít v tabulce běžných akordů

Uvedu na příkladu akordu, který všichni dobře znáte: Ddur

pokud si na kytaře "chytnete" tento akord Ddur, pochopíte schéma níže uvedeného zápisu (na struně e držím prst na 2.pražci, na struně h na 3 pražci, na struně g na 2 pražci,

struna D je prázdná, struna A je prázdná,

basovou strunu E vůbec nehraji (značka X)zápis akordu Ddur

 

struna e…….2…..

struna h ……3…..

struna g…….2…..

struna D……0…..

struna A……0……

struna E……X

Pokud budete mít problém, nebojte se mi napsat na můj email:

pjerabek@seznam.cz

Přeji Vám hodně pěkných zážitků u kytary a úspěch u

posluchačů.

Pavel Jeřábek